SN KULLANICI SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ

SİTEMİZDEN TAM OLARAK YARARLABİLMENİZ İÇİN

LÜTFEN ÜYE OLUNUZ
SN KULLANICI SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ

SİTEMİZDEN TAM OLARAK YARARLABİLMENİZ İÇİN

LÜTFEN ÜYE OLUNUZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HOŞGELDİNİZ

AnasayfaPAYLASİMCAFELatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
SN ÜYELERİMİZ LÜTFEN FORUMDAKİ BÜTÜN KONULARA GÖZ ATTALIM VE PAYLAŞIM YAPALIM LÜTFEN ÖNEMLE DUYURULUR (SLAYT ARŞİVİ PROĞRAM ARŞİVİ GİBİ YERLERE )-*-YÖNETİM-*-
YENİ ÜYE OLANLARIN DİKKATİNE !!! LÜTFEN PAYLAŞIMDA BULUNUNUZ KURU KURU ÜYE OLMAYINIZ LÜTFEN KONU AÇALIM

İNGİLİZCE TEMEL EĞİTİM NOTLARI

2 posters
YazarMesaj
fırtına
Admin
Admin
fırtına

ÜNLÜLÜK : 11

İNGİLİZCE TEMEL EĞİTİM NOTLARI Empty
MesajKonu: İNGİLİZCE TEMEL EĞİTİM NOTLARI   İNGİLİZCE TEMEL EĞİTİM NOTLARI Icon_minitimeC.tesi Mart 14, 2009 8:13 pm

HAYDİ İNGİLİZCE ÖĞRENELİM !
A. Basit Cümle Yapısı
İngilizce’de cümle kurma şimdiki zaman cümle kalıbına dayalıdır. Bu kalıp iyi öğrenildiği takdirde kolayca cümleler kurmak mümkündür.
Bu kalıp şu şekildedir :
“ Özne + am/is/are + Fiil-ing + Tümleç “
Öznenin ardından gelen am, is ve are kavramları “yardımcı fiil” olarak adlandırılır ve özneye göre değişirler. Yani ;
I (ben) – am
You (sen) – are
He (erkekler için O) – is
She (kızlar için O) – is
İt (cansızlar ve hayvanlar için O) – is
We (biz) – are
You (siz) – are
They (onlar) – are
dikkat edilirse tekil öznelerde (I hariç) is, çoğul öznelerde are yardımcı fiili kullanılmaktadır.
Fiilin ardından gelen ve daima bitişik yazılan “-ing” eki ise tüm fiillere gelir ve ister soru ister olumsuz cümle olsun ayrılmaz.
Tümleç kısmında ise genellikle yer veya eşya belirtilir.
Şimdi birkaç örnek cümle ile bu yapıyı pekiştirelim ;
“ I am going to school”, ( Ben okul’a gidiyorum.)
“ You are coming from cinema.”, (Sen sinema’dan geliyorsun)
“ He is writing a letter.”, ( O bir mektup yazıyor.)
“ She is reading a novel.”, ( O bir roman okuyor.)
“ it is eating meat.”, ( O et yiyor.)
“ We are drinking milk.”, ( Biz süt içiyoruz.)
“ You are sleeping.”, ( Siz uyuyorsunuz.)
“ They are looking to a boat.” ( Onlar bir gemi’ye bakıyorlar)
Umarım yukarıdaki örneklerden cümle kalıbını kavramışsınızdır. Anlayamadıysanız lütfen başa dönüp tekrar okuyunuz. Verilen örnek cümleler içerisindeki “to, a, from” kavramları, tümleçlerle birlikte kullanılan eklerdir. Bunların anlamları Türkçe karşılıkları içerisinde verilmiştir, inceleyiniz.
Şimdi sıra bu cümleleri nasıl soru ve olumsuz cümle yaptığımıza geldi. Yukarıdaki cümle yapısı, olumlu cümle yapısıdır. Bu cümlenin yardımcı fiili cümlenin başına getirilirse cümle soru cümlesi olacak, yardımcı fiil’e “ not “ olumsuzluk eki eklenirse olumsuz bir cümle olacaktır. Örneğin şu cümleyi alalım;
“ He is writing a letter. “ ( + )
“ is he writing a letter ? “ ( ? )
“ He is not writing a letter.” ( - )
yukarıdaki cümleleri anladıysanız siz de örnek cümleler yapmaya çalışınız. Olumsuz ( - ) cümledeki not eki yukarıda açıkça ayrı olarak yazılmış ise de çoğunlukla “ am not, isn’t , aren’t “ biçimlerinde kısaltılmış şekliyle kullanılır.
Adı geçen yardımcı fiilleri daha iyi anlamanız için şunu söyleyebiliriz, İngilizce’deki yardımcı fiiller, Türkçe’deki “ : “ işaretinin taşıdığı anlamı taşırlar. Yani “ Bu bir : At.” cümlesinde iki nokta işareti, bir açıklama yapılacağını belirtir. Yardımcı fiiller den sonra da mutlaka bir açıklama bölümü vardır. “ it is sleeping.” O : uyuyor.” gibi. Bir de şunu iyi anlamanız gerekiyor, her dilde olduğu gibi İngilizce’de de iyi konuşmak için çok kelime bilmeniz, öğrenmeniz gerekiyor.
Buradan başlayalım, to kavramının –e, -a ekleri yerine kullanıldığını, from kavramının –den, -dan ekleri yerine kullanıldığını, a kavramının bir anlamına geldiğini yukarıdaki örneklerde öğrendiniz. Şimdi şu kavramları da öğrenelim;

B. İşaret ve Soru Sıfatları
This………… Bu What………. Ne
That………… Şu Who………. Kim
These………. Bunlar Where…….. Nerede
Those………. Şunlar Which…….. Hangi İngilizce’de olumlu cümleyi soru cümlesi yapmayı öğrendik, ama direkt soru sormak için üst sağdaki soru sıfatlarını bilmemiz gerekiyor. Bu kavramlar soracakları kavram tekilse önüne is ; çoğulsa are yardımcı fiili , ardından üst soldaki işaret sıfatlarından birini alarak kullanılırlar. Örnekleri inceleyelim;
“ What is this ? “ (Bu nedir ? )
“ What is that ? “ (Şu nedir ? )
“ What are these ? “ (Bunlar nelerdir ? )
“ What are those ? “ (Şunlar nelerdir ? ) bu sorulara verilecek cevaplar da işaret sıfatlarıyla başlarlar. İlk iki sorunun cevabı da tekil olacağından “ this / that is a tree.” ( Bu / Şu bir ağaç.) “ a “ eki kullanılır. Sondaki iki sorunun cevabı ise çoğul olacağından “ these / those are trees.” ( Bunlar / Şunlar ağaçlar.) “ –s, -es, -ies “ çoğul eklerinden birini alırlar. Ayrıca şu da burada belirtilme- lidir; ilk iki sorunun cevabı “ it is a ….” ve son iki sorunun cevabı “ They are ….-s ” şeklinde de başlayabilir. Siz de örnekler yazınız.

C. Tekil ve Çoğul Kavramlar
Artık kelimelerde tekil çoğul konusuna girebiliriz. Sonu sesli harflerle ( a, e, ı, i, o, u ) biten kelimelerin sonuna “ –s “ , sonu sessiz harflerle biten kelimelerin sonuna “ –es “ , ve sonu “ y “ harfiyle biten kelimelerin sonuna “ y “ harfi atılarak “ –ies “ eki getirilerek bu kelimeler çoğul yapılır. Tree-Trees, Box-Boxes, baby-babies gibi.

Bazı kelimeler bu ekleri almadan şekil değiştirerek çoğul olurlar; Man Men Tooth Teeth Goose Geese Woman Women Foot Feet Mouse Mice Child Children Louse Lice
Bazı kelimelerin tekil ve çoğul şekilleri aynıdır; Fish Fish Species Species Deer Deer Sheep Sheep Means Means Series Series
Hastalık, oyun, bilim dalları, bazı özel isimler bazı alet ve giyim eşyalarının isimleri daima çoğuldur tekil yapılamaz.Measles, Billards, Mathematics, Napples, Glasses, Tongs gibi.
Bazı sıfatlar “the” veya “All” kavramlarını başına alarak topluluk adı haline getirilebilirler; Blind (kör) The Blind ( Körler ) Injured (Yaralı) The Injured (Yaralılar) America All America ( Tüm Amerikalılar ) Town All the town ( Tüm kasabalılar )
Bazı kelimelerin ise çoğul hali yoktur, Advice Information Luggage News Patience Furniture Knowledge Baggage Wisdom Rubbish
Kolaylık olması açısından yukarıdaki tüm tekil kelimeleri kırmızı, tüm çoğul kelimeleri yeşil renklerle gösterdik. Bu kavramların Türkçe karşılıklarını bularak öğrenmeniz ileride faydalı oacaktır. Şimdi ilk sayfada öğrendiğimiz kişi zamirlerinin ardından diğer zamirleri de öğrenebiliriz.
I Me My Mine
Ben Beni-Bana Benim Benimki
You You Your Yours
Sen Seni-Sana Senin Seninki
He Him His His
O O’nu-O’na O’nun O’nunki
She Her Her Hers
İt It It’s It’s
We Us Our Ours
Biz Bizi-Bize Bizim Bizimki
You You Your Yours
Siz Sizi-Size Sizin Sizinki
They Them Their Theirs
Onlar Onları-Onlara Onların Onlarınki
Yukarıdaki kavramları öğrenmeden 4. sayfaya geçmeyiniz !

Yukarıda, soru sıfatları (What, Who, Where, Which) bölümünde bir de işaret sıfatları vardı (This, That, These, Those). Bunlar da cümle kurmanın temelinde yer alan kalimelerdir. This ve That kelimeleri tekil olup bir adet varlığı işaret ettiklerinden yardımcı fiilleri “ is “, diğer These ve Those çoğul işaret sıfatlarının yardımcı fiilleri ise “ are “ olacaktır. Örnekleri inceleyelim,
This is a cat. This is an umbrella.
That is a bag. That is an apple.

These are mountains. These are geese.
Those are children. Those are fish.
http://paylasimcafe.eniyiforum.net
iksumbarial
MODERATÖR
MODERATÖR
iksumbarial

ÜNLÜLÜK : 0

İNGİLİZCE TEMEL EĞİTİM NOTLARI Empty
MesajKonu: Geri: İNGİLİZCE TEMEL EĞİTİM NOTLARI   İNGİLİZCE TEMEL EĞİTİM NOTLARI Icon_minitimePaz Mart 15, 2009 5:49 pm

bizde bunları işliyoz
http://paylasimcafe.eniyiforum.net

İNGİLİZCE TEMEL EĞİTİM NOTLARI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» temeL
» temel sinemada
» TEMEL CEP TELEFONUU
» BAZI İSLAM TEMEL BİLGİLERİ